Kościół

Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Poświęcony 24 października 1982 r. przez Ordynariusza Przemyskiego ks. Bpa Ignacego Tokarczuka. Konsekrowany w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego 25 marca w 1993 r przez Ordynariusza Rzeszowskiego ks. Bpa Kazimierza Górnego. Kościół zbudowany według projektu architekta z Rzeszowa inż. Romana Gorczycy w latach 1980-1984 z cegły szczelinowej i pustaków (siporex). Wymiary kościoła: dł; 20 m, szer. 10.5. Przedsionek 3 m x 6,6 m. Zakrystia 3,5 m x 10.5 m. Małe filary (6 szt.), które podtrzymują balkon i chór. Na balkonie również 6 filarów, które są przedłużeniem dolnych. Kościół jednonawowy – mimo małych filarów – z balkonem po obu stronach. Polichromia wykonana przez artystę mgra Stanisława Urbana z Krakowa.

Obraz główny przestawia Matkę Bożą Królowa Polski wykonany na desce. Obraz odsłaniany i zasłaniany jest obrazem św. Jana Pawła II przy intradach jasnogórskich. Po obydwóch stronach róże wykute z metalu, nad obrazem umieszczona jest korona. Obok, po lewej stronie, obraz Najświętszego Serca Pana Jezusa, a po prawej św. Józefa, także wykonane na desce.

Poniżej tabernakulum z krzyżem na drzwiczkach, w dolnej części krzyża po obydwóch stronach po dwie ryby. Na bokach tabernakulum dwa kłosy ułożone symetrycznie. Obok tabernakulum także po obydwóch stronach płaskorzeźby gipsowe z barankiem, winogronem i kłosem, odbicie lustrzane.

Na ścianie bocznej w prezbiterium z prawej strony płaskorzeźba gipsowa św. Maksymiliana Kolbe z napisem obok: „Niepokalana zwycięży świat”. Z tej strony również figurka bł. Jerzego Popiełuszki z napisem: „Zło dobrem zwyciężaj” a także relikwiarze z relikwiami tych świętych. Z lewej strony podobne motywy z tym że, znajduje się tutaj płaskorzeźba św. Alberta Chmielowskiego z napisem obok „Być dobrym jak chleb”, figurka św. Jana Pawła II z napisem „Nie lękajcie się” i relikwiarze z relikwiami tych świętych.

Na górze z lewej strony obraz Jezusa Miłosiernego na płótnie. Po prawej stronie na balkonie 5 obrazów przedstawiających tajemnice radosne różańca św., po lewej 5 tajemnic chwalebnych. Sufit wykonany z boazerii modrzewiowej z listwami zdobnymi. Na suficie obraz przestawiający Ostatnią Wieczerzę, wykonany na płótnie. Nad chórem „Modlitwa Pana Jezusa w Ogrójcu” i „Ukrzyżowanie Pana Jezusa”. Na bocznych ścianach kościoła 14 stacji drogi krzyżowej. Na suficie pod chórem obraz przedstawiający Pana Jezusa przekazującego klucze św. Piotrowi. W zakrystii na ścianie obraz Chrystusa frasobliwego, obok Matki Bożej i św. Jana Apostoła. W kościele i w zakrystii jest wiele symboli eucharystycznych. W prezbiterium i przedsionku krzyże z pasyjkami drewnianymi.

W kościele znajduję się 19 witraży. Na drzwiami głównymi witraż przestawiający Pana Jezusa ukrzyżowanego, gdzie w witraż wkomponowany jest krzyż i figura Ukrzyżowanego. Pozostałe witraże od prezbiterium po prawej stronie:

  • Maryja, Królowa Polski;

  • Św. Wojciech Patron Polski,

  • Św. Stanisław Biskup;

  • Św. Maksymilian Kolbe;

  • Bł. Jerzy Popiełuszko;

  • Św. Florian;

Po lewej stronie od prezbiterium:

  • Jezu ufam Tobie;

  • Św. Albert Chmielowski;

  • Św. Jan Paweł II;

  • Św. Józef Sebastian Pelczar;

  • Bł. Karolina Kózkówna;

  • Św. Hubert;

W przedsionku zakrystii dwa witraże z symbolami eucharystycznymi, w zakrystii cztery z motywami kwiatowymi.

Wieża wykonana z drewna modrzewiowego, pełni rolę dzwonnicy. Wsparta na 2 filarach żelbetonowych o wysokości 8 m. Wysokość wieży 18 m., pokryta blachą ocynkowaną. Na szczycie miedziana kula i krzyż chromoniklowy.